Indywidualne programy odchudzające
Najskuteczniejsza diagnostyka alergii pokarmowych
Ocena mikroflory jelitowej
Dietoprofilaktyka chorób cywilizacyjnych
Żywienie w chorobach autoimmunologicznych
Umów się na wizytę - tel.

Żywienie w chorobach autoimmunizacyjnych

 Choroby autoimmunizacyjne to plaga naszych czasów.

Obecnie uważa się, że około 25% czynników, które składają się na ryzyko wystąpienia chorób o podłożu autoimmunizacyjnym są to czynniki genetyczne, natomiast pozostałe 75% to czynniki środowiskowe. 

Jest cała gama chorób autoimmunizacyjnych. To między innymi choroby reumatyczne: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), reaktywne zapalenie stawów (REZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZSSK), jak również łuszczyca, toczeń czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS). To także wszelkie choroby, w których nasz układ immunologiczny atakuje własne tkanki, np. stwardnienie rozsiane (SM) i chyba najczęściej występująca choroba Hashimoto.

  Według najnowszych teorii do powstania chorób autoimmunizacyjnych potrzebne są trzy czynniki tj.

  • predyspozycja genetyczna,
  • jakiś czynnik środowiskowy, który tę predyspozycję genetyczną wywołał,
  • zespół nieszczelnego jelita,

Czynników środowiskowych wiele. Do najczęściej wymienianych należą: zbyt higieniczny tryb życia, jaki obecnie prowadzimy, zupełnie inna jakość pożywienia, które jemy, a także o coraz większe zanieczyszczenie środowiska.

Wspólnym mianownikiem wszystkich chorób z autoagresji jest tzw. „przesiąkliwe jelito”. Nabłonek jelitowy tworzy ciasną barierę, która kontroluje jego przepuszczalność i utrzymuje równowagę pomiędzy tolerancją, a odpowiedzią immunologiczną. U osób z cieknącym jelitem nieprawidłowo strawione cząstki pokarmowe, a więc nie pojedyncze aminokwasy, a całe ich sekwencje przekraczają barierę jelitową i przedostają się do krwiobiegu. Takie same sekwencje mogą powtarzać się w naszym organizmie. Układ immunologiczny tworząc przeciwciała i atakując to, co się przedostaje przez nieszczelne jelita, przy okazji może zacząć atakować własne tkanki. Powoduje to stan zapalny, a w konsekwencji jeszcze większą przepuszczalność jelit. Niektóre białka jak chociażby gluten mogą zapoczątkować proces immunologiczny, inne mogą nasilać nieszczelność jelitową.


Dlatego tak ważna w przypadku chorób autoimmunizacyjnych jest odpowiednia dieta, polegająca na eliminacji tych produktów, które mogą przypominać tkanki naszego ciała, a także tych, które mogą nasilać nieszczelność jelitową.